Vývoj ceny zlata

Následující článek poukazuje na řetězec „tvorby“ ceny zlata od těžby, přes rafinérii, až po finální cenu obchodníka. Většina zákazníků se domnívá, že obchod se zlatem je „zlatý důl“. Bohužel dosahované obchodní marže jsou většinou pouze v desetinách procent. Co vše vstupuje do cenotvorby ukáží následující řádky.

Dříve, než se dostane hotový slitek do vlastnictví novému majiteli, uplyne dlouhé časové období. V následujícím článku je prezentováno, jaké kroky vstupují do konečné ceny pro finálního uživatele. Již na začátku lze prozradit, že obchodní marže u zlata nedosahují mnohdy ani 1 %. Tento článek pojednává o jednotlivých fázích celého procesu, nikoliv o burzách, grafech apod. Na toto téma se připravuje další článek. Nicméně pro ilustraci zmíníme cenu zlata v každé z uvedených fází celého řetězce.

Zlaté doly

V našem předchozím článku jsme si uvedli, kde se nacházejí největší zlaté doly na světě. Podle finanční zprávy jedné z nejvýznamnějších světových těžařských společností je patrné, že v 1. kvartálu roku 2024 prodávala vytěžené zlato za průměrnou cenu 2123 USD/Oz. Cena zlata na burze za první kvartál 2024 však dosahovala průměrné hodnoty 2074,3 USD/Oz. Z výše uvedeného je patrný rozdíl v ceně surového zlata a ceně zlata na světových trzích, který odpovídá přibližně 2,3 %.

Zlatý důl v Austrálii

Největším nákladem těžaře jsou výdaje na hledání nových nalezišť. Podle světového obchodního sdružení World Gold Council (WGC) těžba zlata spíše stagnuje, neboť se nedaří objevovat nové oblasti těžby. Všechny tyto faktory se promítají do ceny zlata.

Největší naleziště zlata na světě

Rafinér

Cesta zlata je poměrně zdlouhavá, než se dostane do rukou koncovému majiteli. Po samotném vytěžení surového zlata toto putuje do rafinérie. Proces rafinování lze chápat v překladu jako čištění; tedy odstranění nežádoucích materiálů od samotného zlata. Jedním z největších světových rafinérů je skupina HPM (Heraeus Precious Metals), do které patří firmy Heraeus či Argor-Heraeus. Podle dostupných údajů této společnosti činila průměrná hodnota kovu přibližně 2010,42 USD/Oz. I přes moderní technologie jsou náklady na rafinaci drahého kovu nesmírně vysoké. Celý proces je poměrně složitý a vyžaduje specializované odborníky.

Proces výroby zlata

U procesu rafinování se však pozastavíme. Zde je totiž potřeba rozlišovat, zda je původ zlata v surové podobě, tedy přírodní; anebo zda se jedná o recyklaci slitků od výkupních společností, které mohou mít různou ryzost. Právě procesem „čištění“, neboli rafinace, se dosahuje nejvyšší ryzosti zlata.

Velkoobchod

Následným milníkem na cestě zlatého slitku ke konečnému zákazníkovi je velkoobchod. Velkoobchod je spojkou mezi lokálním obchodníkem/prodejcem a výrobcem. Jedná se o klasický model dodavatelsko-odběratelského řetězce. Velkoobchodní cena je už víceméně řízena cenou kovu na burze, ale také poptávkou po určité gramáži. Důležitou složkou pro finálního prodejce je však výkupní cena, která vstupuje jako jedno z kritérií do koncové výkupní ceny obchodníka od koncového zákazníka. Do ceny velkoobchodů (především v rámci Evropy) vstupuje také kurz EURa vůči americkému dolaru (USD).

Logistika

Neopominutelnou dílčí součástí tohoto řetězce je samozřejmě logistika. Náklady na přepravu, ať už od těžaře či rafinérie, jsou nesmírně vysoké. Navíc tyto transakce představují vysoké bezpečnostní riziko; z tohoto důvodu jsou zapotřebí značná bezpečnostní opatření.

Prodejce/obchodník

Jak již bylo nastíněno na začátku článku, dosahované obchodní marže v tomto oboru nejsou nikterak závratné, navzdory předpokladům laické veřejnosti. Aby byl produkt opravdu prodejný, musí být v souladu s tržní cenou v komparaci s cenou na burze. Důležité však je čtenáře upozornit na některé obchodní subjekty, které prodávají produkty tzv. „z gauče“. Tyto subjekty nedisponují žádnou kamennou prodejnou, která je zárukou kvality společnosti, možnosti výběru produktů a v neposlední řadě velmi důležitou součástí celého obchodu – možnosti zpětného odkupu. Podle těchto kritérií se lze orientovat na trhu, od kterého obchodníka je nákup drahého kovu nejbezpečnější. Do ceny pro koncového vlastníka tak vstupuje několik faktorů. Jedná se především o cenu kovu na burze, dále jsou to kurzy USD a EUR, jelikož surové zlato se většinou obchoduje v amerických dolarech (cena zlata na burze se uvádí také v USD), avšak v rámci Evropy je obchodováno v EURech. V České republice tak do hry vstupuje i kurz EUR vůči CZK.

Do výkupní ceny se promítá především výkupní cena od velkoobchodu. Jinými slovy, pokud vykoupíme od koncového zákazníka slitek, musíme vědět, za jakou cenu nám jej velkoobchodník vykoupí zpět v případě zpětného prodeje do velkoobchodu.  

Shrnutí

Tento článek poukazuje na složitost celého procesu od naleziště zlata až po koncového vlastníka. Do všech těchto procesů vstupují nemalé finanční náklady, které se promítají do finální ceny produktu. Jedná se o drahý kov, při kterém je potřeba dbát vysoké míry bezpečnosti. Tím se celý proces stává silně nákladový.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====

Poznámka

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Zdroje

1) Účetní závěrka 2024. Online. China Gold International Resources Corp. Ltd. Roč. 2024, s. 22. Dostupné z: https://www.chinagoldintl.com/_resources/financials/2024/China-Gold-MDA-FS-Q1-24-ENG.pdf?v=061108. [cit. 2024-06-11].
2) Zlato 2024 v USD - cena zlata v roce 2024, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD. Online. Kurzy.cz. Dostupné z: https://www.kurzy.cz/komodity/zlato-graf-vyvoje-ceny/2024-1Q. [cit. 2024-06-11].
3) URBÁNEK, Vladimír. WGC: Těžaři mají problémy udržet produkci zlata. Je stále obtížnější ho získávat. Online. Kurzy.cz. 10.06.2024 11:55:59n. l., roč. 2024. Dostupné z: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/771399-wgc-tezari-maji-problemy-udrzet-produkci-zlata-je-stale-obtiznejsi-ho-ziskavat/. [cit. 2024-06-12].
4) Heraeus Precious Metal Prices - Historical. Online. Heraeus Precious Metals. 2024. Dostupné z: https://www.heraeus.com/en/hpm/market_reports/prices/historical_hu.html. [cit. 2024-06-12].