! UPOZORNĚNÍ PRO ZÁKAZNÍKY! S ohledem na velmi vysokou poptávku po produktech vyrobených z investičních kovů dochází k prodlevám v dodacích lhůtách ze strany našich dodavatelů a to v řádu několika pracovních dnů. Za komplikace spojené s případným delším vyřízením vašich objednávek se tímto omlouváme. AURUM BOHEMICA

Novinky

Vliv amerických cel na cenu drahých kovů

Po nástupu staronového amerického prezidenta se dějí věci, o kterých se nám ani nesnilo. Mezi celou škálou nekonvenčních řešení a příkazů je také uvalení cen na dovoz zboží do USA. Jak toto rozhodnutí může mít vliv na cenu drahých kovů? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím textu.

Prvotní impakt

V průběhu prezidentské kampaně avízoval Donald Trump řadu plánů, které mají rozhýbat americkou ekonomiku. „America First“ bylo heslo volební kampaně. Po následném zvolení prezidentem přistoupil k řadě nepopulárních kroků (nepopulárních zejména mimo USA), včetně zavedení dovozních cel. V první fázi bylo zatíženo zboží z Kanady, Mexika a Číny. I s drobným oddálením se nakonec všechny tyto země musejí potýkat s novým nařízením. Pro Evropu však bylo zcela zásadní rozhodnutí o zavedení 25 % dovozních cel na zboží ze „starého kontinentu“.

Co bylo vlastně hlavním důvodem zavedení dovozních cel? Někteří odborníci se domnívají, že celní zatížení je pouze dočasné, s latentním účelem mimo ekonomickou sféru, jako např. imigrace. Jde o nástroj vyjednávací taktiky k dosažení silnější pozice, a tedy i snazší naplnění cílů. Druhou větou také odborníci dodávají, že silný americký dolar sníží dopad obchodních cel. Avšak, kdo sleduje vývoj posledních dnů vidí, že americký dolar silně ztrácí.

Důležitým dopadem zavedení či plánované uvalení obchodních cel je vyvolání nejistoty na trhu. V důsledku této nejistoty (a nejen jí) zaznamenáváme pokles amerických akcií. Tato nejistota se projevuje i na spotřebě, která byla dlouhodobě tahounem růstu. Lednová inflace USA dosáhla hodnoty 3 %. Data za únor prozatím nejsou v době psaní tohoto článku k dispozici. Predikce však ukazují na překonání hranice 3,7 % ve třetím čtvrtletí. Z toho vyplývá, že spotřebitelská nálada značně polevuje, a existuje zde reálné riziko stagflačního prostředí.

V neposlední řadě musíme brát v potaz i reciproční cla, ke kterým přistoupila řada zemí. Tato situace podporuje nejistotu, zvyšuje napětí a pokles spotřebitelské nálady.

Dopad na drahé kovy

Pro naše pravidelné čtenáře a zákazníky je především důležitý dopad na kovy, zejména drahé kovy. Dovozní cla totiž mohou nepřímo ovlivnit cenu zlata, a tedy i jejich produktů v podobě slitků či mincí.

Výše zobrazený graf nám ukazuje podíl jednotlivých zemí na dovozu kovů či výrobků z kovů do Spojených států amerických; tedy možné dopady na zavedení cel z jednotlivých zemí.

Pojďme se podívat konkrétně na stříbro. Tento vzácný kov je ve velké míře používán v průmyslové výrobě, zejména lékařství, IT či automotive. Pokud by skutečně došlo na plné propuknutí obchodní války, byly by všechny tyto oblasti silně postiženy. Vzpomeňme na ekonomickou krizi v letech 2008-2009, kdy byl nejvíce zasažen segment automotive, resp. na něj navazující subdodavatelské subjekty. Při ekonomické nestabilitě se tyto faktory projeví zejména u výrobců; ale hlavně spotřebitelů, kteří nebudou ochotni za drahé výrobky platit. Navíc, na konci loňského roku oznámila společnost Volkswagen Group záměr uzavřít nejméně tři výrobní závody v Německu. Tento krok je samozřejmě navázán i na ekonomiku v České republice.

Jeden z největších zásobníků zlata leží pod hlavním městem Velké Británie, v Threadneedle Street, kde jsou v devíti bezpečnostních trezorech Bank of England uloženy stovky tun zlata. Avšak před několika týdny začalo téměř až masivní stěhování zlatých zásob do USA. Důvodem jsou právě vzrůstající obavy z obchodní války a z navyšování cen za transport. Jak uvádí The Wall Street Journal americká banka JPMorgan a britská HSBC přemístily do USA více než 8000 zlatých slitků, tedy přibližně 2 % celkových zásob v Londýně, právě z očekávání dalších kroků amerického prezidenta.  

Závěr

Ačkoliv se čtenáři může zdát, že tento článek má za cíl vyvolat paniku, opak je pravdou. Výše uvedená fakta jsou souhrnem událostí posledního kvartálu a stejně jako při jiných neobvyklých situacích platí pravidlo: zůstat v klidu. Faktem je, že zlato patří k „bezpečným přístavům“ investic, navzdory námitkám obdivovatelů moderních způsobů investování s vysokým rizikem. Objevují se predikce ceny zlata na úrovni 3200 USD/Oz do poloviny roku 2025. Avšak při současné nejistotě z dalších opatření ze strany USA může být vše jinak.

„Banka Goldman Sachs uvedla, že investice do zlata zůstává její nejvíce doporučovanou obchodní strategií mezi komoditami. Důvodem jsou jak strukturální faktory, jako například nákupy centrálními bankami, tak cyklické faktory, jako nákupy burzovně obchodovaných fondů. Díky těmto faktorům by zlato mělo dále růst.“

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

===

Zdroje:
1) GATTIKER, Christian; RÜCKER, Norbert a MENKE, Carsten. What are the impacts of US tariffs on economies, metals, and more? Online. Julius Bär. Dostupné z: https://www.juliusbaer.com/en/insights/market-insights/market-outlook/what-are-the-impacts-of-us-tariffs-on-economies-metals-and-more/. [cit. 2025-03-11].
2) BERKA, Jan. Proč americké akciové trhy padají? Online. Kurzy.cz. Dostupné z: https://zpravy.kurzy.cz/803905-proc-americke-akciove-trhy-padaji/. [cit. 2025-03-11].
3) BUTLER, Eleanor. Volkswagen set to close three German factories and axe thousands of jobs. Online. Euronews. Dostupné z: https://www.euronews.com/business/2024/10/28/volkswagen-set-to-close-three-german-plants-and-cut-thousands-of-jobs. [cit. 2025-03-11].
4) LIDDELL, James. Why are U.S. banks flying gold from London to New York? Online. Independent. Dostupné z: https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/jpmorgan-gold-banks-trump-tariffs-london-new-york-b2698797.html. [cit. 2025-03-11].
5) WALACE, Joe. Why Dealers Are Flying Gold Bars by Plane From London to New York. Online. The Wall Street Journal. Dostupné z: https://www.wsj.com/finance/commodities-futures/why-dealers-are-flying-gold-bars-by-plane-from-london-to-new-york-86824199?mod=finance_lead_pos4. [cit. 2025-03-11].
TENYS, Rokas. Cena zlata vystřelila k rekordu. Pod hrozbou Trumpových cel. Online. Hrot 24. Dostupné z: https://www.hrot24.cz/clanek/cena-zlata-rekord-americka-cla-donald-trump-HhVCZ. [cit. 2025-03-11].

Poznámka:
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Cena zlata 3000 USD/Oz

Predikce vývoje ceny na letošní rok hovořila o dosažení ceny zlata na trhu na úrovni 3000 USD/Oz někdy v polovině roku. Náladu na trzích opanuje především nejistota z dalších kroků ze strany USA. Nicméně novou cenovou hladinu jsme dosáhli právě nyní.

Historie vývoje ceny zlata

Pojďme se opět podívat zpět na historii ceny zlata. Na zobrazeném grafu vidíme parciální milníky vývoje ceny zlata na časové ose. Lze konstatovat, že vývoj ceny zlata za poslední rok byl poměrně skokový.

 

 

Viditelnější je graf vývoje ceny zlata za uplynulých 10 let, který potvrzuje výše uvedené.

Příčiny a důsledky

Jak jsme již uváděli v našich článcích, důvody jsou patrné; pojďme si je shrnout:

  • Primárně se jedná o napětí na trzích v kontextu s novou prezidentskou administrativou Spojených států amerických
    • Především se jedná o obchodní válku, kterou USA spustily nejen vůči svým sousedům, ale především také vůči EU.
    • V návaznosti na uvalení dovozních cel došlo k výraznému poklesu na akciových trzích, a dokonce i k poklesu USD.
  • Do dalších faktorů samozřejmě spadá také geopolitická situace, především konflikty v Izraeli a Palestině, válka na Ukrajině a s ní i probíhající mírová jednání.
  • Jako důsledek zavádění celních opatření dochází k odlivu surového zlata mimo Evropu, zejména z druhého největšího úložiště-Londýna. V návaznost nejen na to dochází také k nedostatku zlata pro výrobce, což způsobuje značná zpoždění v dodávkách zlatých slitků a mincí.
  • V neposlední řadě je to neutichající navyšování zlatých rezerv centrálními bankami po celém světě, kdy jen za rok 2024 nákupy centrálních bank tvořily přibližně 20 % světové poptávky; a tím i snaha o snížení závislosti na americkém dolaru.
  • K ostatním faktorům patří např. míra inflace v USA, která se za měsíc únor snížila meziročně na 2,8% z lednových 3%; či očekávané snižování úrokových sazeb ve Spojených státech.
  • Bolívie oznámila záměr zvyšování zlatých rezerv až o 1 mld. USD. Jednalo by se tedy o čtyřnásobný nákup zlata v roce 2025, čím se zvýší poptávka po tomto drahém kovu.

 

Shrnutí

Navzdory nejistotě geopolitické situace existuje bezpečný přístav, kterým je zlato. Data opětovně ukazují na jistotu této investice. Predikce hovoří dokonce i o pokoření cenové hladiny 3100 USD/Oz, někteří analytici dokonce uvádějí i 3200 USD/Oz v prvním pololetí tohoto roku. Každý by si přál urovnání válečných konfliktů, avšak nová fronta se otevírá na poli obchodním.

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====

Zdroje:
Goldprice. Online. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2025-03-14].

Poznámka:
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Spolupráce s rafinérií C. HAFNER

Již řadu let působí Aurum Bohemica na trhu v oblasti investičních kovů zlata a stříbra. Jako přední a stabilní hráč na trhu se neustále rozvíjí a inovuje. Nyní naše zákazníky můžeme potěšit zprávou, že jsme zahájili proces spolupráce s přední evropskou rafinérií C. HAFNER. Věříme, že rozšíření sortimentu potěší nejednoho zákazníka.

!!!Pro naše stálé zákazníky jsme připravili zaváděcí ceny, které jsou v porovnání s konkurenčními produkty velmi příznivé!!!

C. HAFNER

Přední evropská rafinérie C.HAFNER má velmi dlouhou historii. Počátky společnosti sahají až do 19. století do roku 1850, kdy zakladatel společnosti Carl Hafner viděl potenciál v rozvíjejícím se šperkařském průmyslu, a zejména v získávání drahých kovů při zpracování odpadu. Přes svoji původní vizi výroby šperkařských polotovarů rozšířila společnost své aktivity i o výrobu plechů, drátů či trubek; ale také například o dentální slitiny.

 

 

Na konci druhé světové války byl podnik zcela zničen, avšak pokračovatel Robert Hafner přebudoval výrobní podnik na moderní výrobní závod. S příchodem moderní doby se také C.HAFNER přizpůsobil novým trendům, zejména v oblasti ekologie a digitálních technologií.

Samozřejmostí C.HAFNER je držení certifikátu Good Delivery Rafiner od společnosti LBMA (London Bullion Market Association), která je certifikační autoritou v oblasti zpracování drahých kovů. Kliknutím na výše uvedené logo společnosti se Vám zobrazí kratičké úvodní video s představením této firmy.

Zaručená kvalita

Pověstná německá preciznost se v tomto případě naprosto snoubí s realitou.

 

 

Zlaté slitky do 100 g jsou opatřeny tzv. CertiCard, jako záruka neporušenosti a souladu se skutečným slitkem. Zároveň se také jedná o certifikát čistoty kovu a souladu s výrobním číslem.

 

 

K výhodám slitků C.HAFNER patří zejména:

  • Garantovaná ryzost
  • Záruka ze strany LBMA
  • Vyrobeno v Německu
  • Obchodovatelné po celém světě
  • Eticky a ekologicky bezpečné
  • Jedinečný vzhled.

 

U vyšších gramáží zaujme jedinečný pískovaný design, který působí velmi příjemně a elegantně

Podívejte se na video kliknutím na obrázek:

Závěrem

Vnímáme požadavky trhu a rozšiřování sortimentu chápeme jako přiblížení se ještě blíže svým zákazníkům. Pestrá škála sortimentu je bezesporu základem ke spokojenosti klientů, kteří si tak mohou vybrat či porovnat jednotlivé produkty. Sortiment rozšiřujeme průběžně, avšak přímé navázání spolupráce s rafinérii C.Hafner považujeme za důležitý milník v naší firemní historii. 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

=====

Zdroje:
1) C.HAFNER. Online. In: . Dostupné z: https://www.c-hafner.de/. [cit. 2025-02-24].
2) C.HAFNER. Online. In: . Dostupné z: https://www.c-hafner.de/. [cit. 2025-02-24].
3) C.HAFNER. Online. In: . Dostupné z: https://www.c-hafner.de/. [cit. 2025-02-24].

Poznámka
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Bezpečné uložení Vašich cenností

V mnoha článcích pojednáváme o zlatě, investici do drahých kovů a ostatních zajímavostech kolem. Nicméně pro komplexní službu zákazníkům je třeba také doplnit službu tzv. after sales; v tomto případě jak se zakoupeným zlatem/stříbrem naložit.

Zakoupení zlata/stříbra

Heslo správného obchodníka by mělo být: „prodejem to nekončí“. Tímto heslem se řídíme i my a rozšiřujeme nabídku služeb. Při výběru vhodného slitku rádi klientovi poradíme tak, aby své portfolio měl co nejlépe diverzifikované. Jsou také klienti, kteří investují pravidelně do zlata či stříbra. Pokud se jedná o zakoupení dárku či jednorázovou investici, v zásadě není co řešit. Nicméně koupě zlata je „návyková“, a proto většinou koupí jednoho slitku to nekončí, ba právě naopak začíná. Ale co následně se zlatem? Ne každý má domácnost vybavenou bezpečnostním sejfem; a právě proto jsme připravili novinku v podobě dalšího servisu zákazníkům.

Přístup kdykoliv 24 hodin denně

Nabízí se řešení v podobě uložení zlata v bance. Ne však každý bankovní dům tuto možnost nabízí. Každopádně nevýhodou tohoto řešení může být skutečnost, že ke svému „pokladu“ nemá zákazník přístup kdykoliv, třeba o víkendu. Tento fakt může být poměrně zásadním faktorem. Každá banka má své otevírací hodiny a mimo ně prakticky nemáte přístup ke svému majetku.

Anonymita

Pro řadu klientů je také důležitá anonymita. Zaregistrovali jsme vyprávění klientů, kteří popisovali situaci, kdy byli sledování z bankovního domu neznámými lidmi. Pro mnohé z nás je takový zážitek krajně nepříjemný. Proto doporučujeme při transakcích 100 % diskrétnost.

Bezpečnostní prvky

Bezpečné uložení Vašich cenností je velmi zásadní. Bezpečnostní prvky by měly být nejen v podobě zabezpečení objektu jako takového, ale například vstup pouze pro oprávněné osoby, zabezpečení bezpečnostním pracovníkem či technologicky vyspělé trezorové boxy.

Bezpečné uložení

Společnost Aurum Bohemica si je vědoma všeho výše uvedeného. Proto se rozhodla rozšířit své portfolio služeb o možnost využití zabezpečení, které splňuje všechna očekávání. Tímto krokem nabízíme svým zákazníkům možnost řešení této otázky za pomocí smluvního partnera. Tato společnost disponuje trezory bezpečnostní třídy 10, lze u ní uložit také hotovost a v neposlední řadě je k dispozici také klientský servis. Veškeré uložené cennosti, ať už hotovost, zlato či jiné cenné věci, jsou plně pojištěny pojišťovnou. Zákaznické cennosti jsou tak k dispozici nepřetržitě; a navíc bez registrace u úřadů jako ČNB nebo jiných orgánů; je tedy zcela anonymní. Důležitým faktorem je přístup NONSTOP, tedy kdykoliv je to klientovi vhod. K dispozici jsou bezpečnostní schránky od velikosti S (230x360x50 mm) až po velikost XXL (230x360x186 mm). Systém uložení schránek je plně automatizovaný. Bezpečnostní schránky se nacházejí v ulici Na Poříčí v Praze.

Pro vyzkoušení na 3 měsíce zdarma klikněte na následující odkaz:

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

Cena zlata na novém vrcholu

A je to tady, cena zlata opět dosáhla nového rekordu. Za poslední týdny jsme svědky neuvěřitelného posunu ceny zlata směrem vzhůru. Potvrzuje se tak vyjádření, že investice do zlata se vyplatí.

Historie vývoje ceny zlata

Retrospektivním pohledem do vývoje ceny zlata jsme se zabývali v posledním článku věnovanému tématu růstu ceny zlata na trhu.

Tentokráte se podíváme na graf vývoje ceny zlata za uplynulých 30 dnů. Během jednoho měsíce jsme totiž zažili neuvěřitelný skok ceny zlata; a dosažení nových historických rekordů tohoto kovu. Hranice 2700 USD/Oz byla poprvé překonána již koncem minulého roku, avšak již v lednu, po nástupu nového amerického prezidenta, začala cena zlata prudce stoupat. 

Pro shrnutí předešlých událostí uvádíme hlavní příčiny takto enormního nárustu ceny zlata na trhu. Je to především nejistota na světových trzích díky nepředvídatelné politice amerického prezidenta. Avšak za posledním nárůstem stálo právě jedno z jeho rozhodnutí, kterým bylo uvalení cel na dovoz zboží z Mexika, Kanady a Číny.

Na výše uvedeném grafu je patrná výkonnost zlata za uplynulá období. Budeme-li se držet časového horizontu 30 dnů, je patrný nárůst ceny zlata o 9,29 %. To vše za 30 dnů!

Příčiny a důsledky

Každá akce vyvolává reakci. Jednotlivé země v reakci na zavedení dovozních cel, i přes avízované oddálení tohoto rozhodnutí, samozřejmě zareagovaly recipročně uvalením cel na americké zboží.

Na pozadí těchto událostí se objevují ostatní vlivy na současnou hladinu ceny zlata. Pro rekapitulaci jsou to zejména válečné konflikty na Ukrajině a neutichající situace v Izraeli. Také pokračující navyšování zlatých zásob centrálními bankami, zejména ze strany Číny, přetrvává. K těmto faktorům také musíme přičíst i jeden nový, kterým je zvyšování ekonomických aktivit uskupení BRICS a jeho ambice o založení nové světové měny. Tato skutečnost by mohla ohrozit americký dolar, což vnímají nejen američtí ekonomové.

Z evropského pohledu ovšem panuje vysoká nejistota. Navzdory prohlášení čelních představitelů EU, že Evropa je připravena na případné uvalení cel ze strany USA, jsou trhy v přetrvávající nejistotě. Americký prezident i nadále pokračuje v celní politice. V pondělí oznámil uvalení 25 % cla na ocel a hliník. Otázkou tak zůstává oblast automobilů a léčiv.

Shrnutí

V této turbulentní době je těžké cokoliv predikovat. Proto trhy zůstávají i nadále v nejistotě. Zlato patřilo vždy k „bezpečným přístavům“, a právě proto je v této době jeho cena na vzestupu. Ekonomové se tak obávají z celní války mezi USA a EU. Avšak americký prezident se nechal slyšet, že další vlna celního zatížení by se mohla týkat právě automobilů. Nezbývá tedy, než sledovat další vývoj a vyhlížet horizont ceny zlata 3000 USD/Oz.

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====

Zdroje:
GOLDPRICE. Goldprice. Online. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2025-02-11]


Poznámka
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Cena zlata na novém rekordu

Poslední týdny jsme byli svědky postupného zvyšování ceny zlata. Velká nejistota panující na trzích, a s ní řada novinek, které lze méně či více predikovat, posouvala cenu zlata výš a výš. V pátek 31. 1. 2025 překonala cena zlata na newyorské burze nový rekord.

 

Historie vývoje ceny zlata

Jak je již zvykem v předchozích článcích při dosažení určité cenové hladiny zlata na trzích, nejprve si pojďme krátce nahlédnout do historie. Tentokráte jsme připravili malou analýzu vývoje ceny zlata. Nejprve si však připomeňme některé důležité události, které měly zásadní vliv na vývoj ceny zlata. Koncem února 2022 začala válka na Ukrajině; v říjnu 2023 začala válka v Gaze; v lednu 2025 se ujal Donald Trump úřadu prezidenta USA.

 

Graf vývoje ceny zlata za posledních 5 let nám zobrazuje, jak dalece tyto události ovlivnily cenu zlata. Ještě jasnější je graf vývoje ceny zlata za uplynulé 2 roky.

 

Na grafech je jistě patrný vliv těchto událostí, nicméně nejdůležitějším rokem je rok 2024, kdy cena zlata stoupala extrémně rychle.

 

 

Na výše zobrazeném grafu jsou jasně viditelné jednotlivé cenové milníky. Při prvotní analýze je však patrné, že minulý rok byl zcela zásadním pro cenu zlata na trzích.

Z pohledu investic se rok 2024 nesl v duchu amerických prezidentských voleb. Od začátku roku se spekulovalo nad možným vítězem prezidentských voleb. V návaznosti na to se vytvářely různé možné scénáře budoucích kroků jednotlivých kandidátů v případě jejich zvolení. Nicméně, jakmile byl vyhlášen výsledek voleb, trhy ovládla nová nejistota v podobě možných opatření, které již dříve avízoval nový americký prezident. To vše se odehrávalo souběžně s geopolitickými událostmi, jako například probíhající válečné konflikty; či ekonomické události, zejména vývoje inflací; a také úpravy výše úrokových sazeb centrálních bank.

Nicméně odborníci se shodují, že zvolení Donalda Trumpa bude pozitivně ovlivňovat růst ceny zlata, a že magická hranice 3.000 USD/Oz by mohla být dosažena v krátkém časovém horizontu.

 

Dosažení hladiny 2.800 USD

Co bylo tedy příčinou dosažení hladiny 2.800 USD/Oz? Jak bylo výše uvedeno, zejména obavy z plánovaných kroků amerického prezidenta zapříčinilo nejistotu na trzích. A oprávněně. Při svém inauguračním projevu se americký prezident vyjádřil ve smyslu ostrých plánovaných opatření k ochraně americké bezpečnosti a ekonomiky. Dne 31. 1. 2025 následně oznámil uvalení cel na zboží z Mexika, Kanady a Číny s platností od soboty 1. 2. 2025. Toto opatření zahýbalo s cenami na trzích, včetně ceny zlata.

Obavy na trzích však dále přetrvávají, neboť není jasné, zda se americký prezident rozhodne pro uvalení cel také na Evropu.

 

Shrnutí

Po předchozích pokořeních pomyslných hranic 2.600, a dále 2.700 USD/OZ se podařilo překonat i nový cenový rekord 2.800 USD/Oz.

Analytici se shodují, že „příchodem“ staronového prezidenta Donalda Trumpa se cena zlata bude výrazně navyšovat. Zdá se, že predikce investorů a ekonomů se naplňují. Nicméně ať tak či tak, lze z vývoje konstatovat několik faktů. Zlato jako omezený přírodní zdroj je neustále žádanou komoditou; a to i přes skepsi některých investorů, kteří spíše cílí na více dynamičtější nástroje. Také se ukazuje, že cena zlata nemá důvod k poklesu; ba naopak. Nová naleziště se nedaří nalézt, stávající těžební doly mají svoji kapacitu, a recyklace druhotného zlata rozhodně nepokryje světovou potřebu.

Jaká je tedy predikce? Analytici hovoří o dosažení cenové hladiny 3.000 USD/Oz v relativně krátkém časovém horizontu. Otázkou zůstává, kdy tato meta bude dosažena.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

 ===

Zdroje:

GOLDPRICE. Goldprice. Online. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2025-02-01]

Poznámka

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Výkupní proces

Jako seriózní obchodník s cennými kovy nabízíme či dokonce garantujeme zpětný výkup zboží. Garance výkupu se vztahuje za zboží zakoupené u nás. Vykupujeme však také zboží zakoupené u jiných prodejců; a to bez poplatku. Povětšinou vykupujeme sortiment, který máme v nabídce, avšak po dohodě můžeme vykoupit i jiné tituly, nabídněte! Výkup provádíme jak na našich pobočkách, tak i korespondenčně. Výkupní proces je přitom velmi jednoduchý.

 

Výkup investičního zlata

Vykupujeme zlaté slitky od těchto rafinérií: Argor Heraeus SA, Heraeus, PAMP, Valcambi; po vzájemné dohodě Münze Österreich, The Royal Mint.

Výkup investičních slitků

Slitek musí být předán v nepoškozeném stavu v originálním balení, tedy včetně aktuálního certifikátu s výrobním číslem a nepoškozeného blistru. I drobná prasklina blistru snižuje výkupní hodnotu. Zřídka se stává, že rafinér změní design certifikátu, tím se starší vzhled stává méně prodejným. V takovém případě po dohodě můžeme nabídnout výkup za cenu zlomkového stříbra

Nejsnadnější způsob výkupu je přinést zboží určené k výkupu na některou z našich poboček. Po důkladné kontrole bezvadnosti zboží (prováděné měřením posuvným měřidlem, váhou, spektrometrem atd.) se postupuje dále ve výkupním procesu. 

 

Výkup zlatých investičních mincí

Vykupujeme zlaté investiční mince zejména tituly Maple Leaf, Wiener Philharmoniker, Kangaroo, Krugerrand, American Eagle, American Buffalo, Britannia, ale také Rakouské novoražby (FJI dukát, 4dukát, 8 zlatník, 4 zlatník, 10 koruna, 20 koruna). Zlaté investiční mince se běžně obchodují, tzn. mince mohou být drobně otřelé. Každopádně nesmí být výrazně poškozené zejména škrábanci apod.

Výkup zlatých investičních mincí

 

Výkup zlatých historických mincí

Vykupujeme také historické mince, převážně z období korunové měny Františka Josefa I., zejména 10 koruny, 20 koruny, 100 koruny, 4 guldeny, 8 guldeny, (rakouská i uherská ražba). Dále vykupujeme dukáty ČSSR, ČSR; po dohodě i jiné tituly. U zlatých historických mincí je kladen důraz zejména na kvalitu mincí. Mince přijímáme k výkupu do stavu maximálně -1/-1, tedy bez výrazných škrábanců, hranek apod.

Výkup zlatých historických mincí

 

Výkup investičního stříbra

Výkup investičního stříbra provádíme u rafinérů Argor Heraeus, Heraeus a Valcambi. Pravidla výkupu investičního stříbra jsou obdobné, jako u výkupu investičního zlata, tedy včetně aktuální certifikátu a nepoškozeného obalu. Zřídka se stává, že rafinér změní design certifikátu, tím se starší vzhled stává méně prodejným. V takovém případě po dohodě můžeme nabídnout výkup za cenu zlomkového stříbra.

Výkup investičního stříbra

 

Výkup stříbrných historických mincí

V rámci výkupu nabízíme možnost odkoupit také stříbrné historické mince, zejména z období Habsburské monarchie. U stříbrných historických mincí je třeba dbát zvláště na kvalitu mincí, kdy přijímáme k výkupu do stavu maximálně -1/-1, tedy bez výrazných škrábanců, hranek apod. Vykupujeme také vybrané tituly stříbrných historických mincí ČSSR, ČSR.

Výkup stříbrných historických mincí

 

Výkup osobní návštěvou pobočky

Po vstupní kontrole sepíšeme výkupní smlouvu s údaji dle občanského průkazu. Při návštěvě pobočky si tedy nezapomeňte vzít svůj OP. Výkupní cena je stanovena v okamžiku výkupu dle aktuální výkupní ceny.

Výkupní částku poukazujeme bankovním převodem do 5-ti pracovních dnů, popř. v hotovosti (dle dispozic pobočky).

Výkup provádíme na těchto adresách:

Výkup zlata Praha

Aurum Bohemica, s.r.o.

U Prašné brány 1090/2 (Obecní dům)

110 21 Praha 1

Telefon: + 420 222 002 309

E-mail: praha1@aurumbohemica.cz

Po – Pá 10:00 – 17:30

 

Výkup zlata Brno

Aurum Bohemica, s.r.o.

Radnická 370/12 (u Zelného trhu)

602 00 Brno - střed

Telefon: + 420 534 534 502

E-mail: brno@aurumbohemica.cz

Po – Pá 9:00 – 16:30

 

Korespondenční výkup

Postup výkupu

  1. Výběr výkupní položky

Z našeho sortimentu, uvedeného v e-shopu, si vyberete položku, kterou byste chtěli nabídnout k výkupu. U každé položky je uvedena cena prodejní (za tuto částku zákazník položku zakoupí) a cena výkupní (aktuální výkupní cena, platná v okamžiku výkupu).

V případě, že u vybraného produktu není uvedena výkupní cena, využijte výkupního formuláře v odkazu na výkupní formulář pod výkupní cenou.

Korespondenční výkup zlata a slitků

  1. Vyplnění výkupního formuláře

Do výkupního formuláře je třeba zadat zejména:

  • Jméno a příjmení
  • Kontaktní telefon
  • E-mailový kontakt
  • Název vybraného produktu k výkupu
  • Návrh výkupní ceny
  • Počet kusů nabízených k výkupu
  • Informace, zda bylo zboží zakoupeno u Aurum Bohemica
  • Způsob dopravy
  • Popřípadě přiložit fotografie vykupovaného zboží
  1. Schválení žádosti

Po obdržení výkupního formuláře je tento následně zpracován výkupním oddělením, které následně informuje o nabídnuté aktuální výkupní ceně.

  1. Vzájemné odsouhlasení

Pokud se obě strany dohodnou na podmínkách výkupu, je zákazníkovi emailem odeslána výkupní smlouva.

  1. Zákazník zkontroluje své údaje a vytiskne ve dvou vyhotoveních.
  2. Podpis smlouvy a odeslání zboží

Jakmile zákazník obě smlouvy podepíše (1 výtisk zůstává zákazníkovi), podepsanou odesílá spolu s vykupovaným produktem/produkty zpět.

  • Vykupované produkty prosím pečlivě zabalte (ideálně do bublinkové obálky + vložit do krabice) a pošlete (ve lhůtě 48 hodin) ve formě „CENNÉHO PSANÍ“ na adresu:

Aurum Bohemica, s.r.o.

Hradešínská 2335/35

101 00 Praha 10 – Vinohrady

  • Prosím zašlete nám emailem trackovací kód, který obdržíte od České pošty, děkujeme
  1. proplacení výkupní ceny

Jakmile obdržíme vykupované zboží, obratem odesíláme výkupní částku bankovním převodem.

Aurum Bohemica jako dlouholetý obchodník s drahými kovy nabízí zákazníkům jedny z nejvýhodnějších podmínek na trhu: poměr prodejní cena vs. výkupní cena (spread). Navíc garantuje svým zákazníkům zpětný výkup; zboží od jiných prodejců vykoupíme po dohodě bez poplatků. Zaručujeme vždy transparentní a férový prozákaznický přístup.  

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====

Zdroje:
1) www.aurumbohemica.cz

Poznámka
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Ročníky na investičních mincích

Někteří zákazníci se nás dotazují, jaký je rozdíl v ročnících u investičních mincích, či který ročník je výhodnější apod. V následujícím článku si vysvětlíme, jak se v této problematice orientovat.

 

Investiční mince

V našich článcích jsme si dříve vysvětlili, jaký je rozdíl mezi mincí a medailí. Ve zkratce: mince je emitována národní bankou a nese nominální hodnotu; je chráněna zákonem na ochranu proti padělání platidel. Naproti tomu medaili může vyrazit jakýkoliv subjekt. Investiční mince jsou mince, které se emitují národními bankami pro obchodní účely, tedy investice do drahých kovů. Tyto mince tedy nemají omezenou emisi (náklad), výroba se řídí prakticky výrobní kapacitou.

Z tohoto důvodu jsou ročníky na investičních mincích zcela irelevantní, jelikož se stále jedná o investiční minci, která se každý rok razí ve stejné kvalitě, se stejným designem v mnoha tisících kusech. Jako příklad může být zlatá investiční mince Wiener Philharmoniker, která se razí od roku 1989 rakouskou mincovnou Münze Österreich AG. V té době však v Rakousku byla oficiální měna Rakouský Schilling, proto starší ročníky nesou nominální hodnotu Schilling. Nicméně na investiční minci to nic nemění, je stále stejná; a i když se dnes tyto mince razí s nominální hodnotou EURo, nejsou ani vzácnější ani vyhledávanější.

 

Stejně tak, jako jihoafrický Krugerrand, který se razí již od roku 1967, je stále v nezměněné podobě a stejném materiálovém složení, tedy 22kt zlata.

Zlatá investiční mince Krugerrand 1 Oz

Existují však výjimky, kde může být ročník zajímavostí.

 

Kangaroo/Koala/Kookaburra

Naproti tomu celosvětově velmi oblíbený titul Australský klokan (stejně tak, jako Australská Koala nebo Kookaburra) mění svůj design každým rokem. Ztvárněné zvířectvo je totiž zpodobněno pokaždé v jiné pozici.

Zlatá investiční mince Kangaroo různé ročníky

Investiční mince Kookaburra

Britannia

Zvláštnostmi mince Britannia z produkce Velké Británie, resp. The Royal Mint, je zejména motiv alegorie Britannia. Vzhled bohyně prošel určitým vývojem. Na obrázku níže je zobrazena Zlatá investiční mince Britannia z roku 2008, která neobsahuje ochranný prvek v podobě hologramu. Novější motiv je výrazně bohatší na detailní zpracování, a navíc obsahuje řadu ochranných prvků.

Zlatá investiční mince Britannia 2008

Další zajímavostí je ryzost mince. Do konce roku 2012 se totiž mince razila v ryzosti 917,6/1000, tedy 22 karátového zlata. Od roku 2013 se však razí pouze v provedení 999/1000.

U těchto mincí došlo v roce 2022 k zajímavé, téměř až raritní události. S náhlým skonem Jejího Veličenstva královny Alžběty II. se objevili investiční mince Britannia s portrétem královny a s ročníkem 2023. Došlo k tomu z důvodu toho, že emise mincí na další rok začíná už na přelomu roku předchozího. Jinými slovy ve druhé polovině roku 2022 začala emise mincí s portrétem královny a ročníkem 2023. Tato produkce byla po skonu Jejího Veličenstva nahrazena produkcí mincí s ročníkem 2023, ale už s portrétem tehdy ještě Jeho královskou Výsostí princem z Walesu Charlesem. Po korunovaci 6. května 2023 začala The Royal Mint produkovat mince s portrétem Jeho Veličenstva krále Charlese III. s královskou korunou. Opět ve druhé polovině roku 2023 začala produkce mincí s portrétem Jeho Veličenstva krále Charlese III., avšak bez královské koruny s ročníkem 2024.

Stříbrné investiční mince Britannia

 

Sběratelské série (Lunární kalendář)

Australská státní mincovna The Perth Mint již řadu let produkuje mince na motivy čínského lunárního kalendáře. Aktuálně je v oběhu série Lunar III, kde letošní rok je ve znamení draka. Avšak na trhu jsou čas od času dostupné i starší série. Komplety těchto sérií mohou být sběratelsky velmi zajímavé.

Kompletní série stříbrných investičních mincí Lunar II

 

Čínská Panda

Mezi investory velmi oblíbenou mincí je Čínská Panda. U této mince je zajímavostí, že se vyrábějí na gramy, nikoliv na unce. Každý rok tak vychází Panda v jiné poloze či výjevu.

Zlatá investiční mince Panda

 

American Eagle

Americké mince z produkce The US Mint American Eagle jsou mezi investory téměř legendou. Tato zlatá 22 karátová investiční mince prošla také svým vývojem. Na obrázku níže je možné vidět starší typ designu orla s hnízdem (běžně označovaný jako typ 1), a nový typ designu s hlavou orla (běžně označovaný jako typ 2). U této mince rovněž nerozlišujeme ročníky, pouze od roku 2021 se razí mince s motivem typu 2.

Zlatá investiční mince American Eagle starý a nový design

 

U stříbrných mincí American Eagle je situace obdobná. Nerozlišujeme ročníky, pouze změnu motivu, tedy pozice orla.

 

Stříbrná investiční mince American Eagle

 

Sběratelské mince (numismatika)

U sběratelských mincí je to přesně naopak. Každý ročník s sebou nese určitý počet ražených kusů. Čím méně kusů v daném ročníku bylo vyraženo, tím je hodnota mince vyšší. Například velmi oblíbená mince 10-ti koruna Františka Josefa I. z rakouské ražby s ročníkem 1909 (typ Schwartz) byla vyražena v nákladu pouhých 192.135 ks. Pokud je kolekce kompletní (níže uvedená sada 10-ti korun, včetně vzácných ročníků 1896, 1908 a 1909 Schwartz) získává o to více na hodnotě.

Sada 10 zlatých rakouských Desetikorun Františka Josefa I.

 

Shrnutí

Investiční mince, až na výjimky, jsou vyráběny pro účely investování. Investorovi do drahých kovů je lhostejné, zda je mince vyrobena v tom či onom roce; stejně tak je tomu i u slitků, kde také neznáme přesné datum výroby. Existují však tituly mincí, u kterých stojí za úvahu zkontrolovat ročník, jelikož se může jednat o zajímavost, např. mince Britannia z roku 2023. Nicméně v drtivé většině investičních mincí se jedná spíše o změnu designu. U sběratelských mincí je naopak ročník velmi důležitý, jelikož v každém ročníku bylo vyraženo rozdílné množství kusů. Čím méně kusů v daném ročníku bylo vyraženo, tím je mince vzácnější.

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

 

=====

Zdroje:
1) AURUM BOHEMICA. Zlatá investiční mince Wiener Philharmoniker 1 Oz. Online. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/zlata-investicni-mince-wiener-philharmoniker-1-oz-4/. [cit. 2024-05-09].
2) AURUM BOHEMICA. Zlatá investiční mince Krugerrand 1 Oz. Online. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/zlata-investicni-mince-krugerrand-1-oz-2024/. [cit. 2024-05-09].
3) AURUM BOHEMICA. Zlatá investiční mince Kangaroo 1/2 Oz. Online. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/zlata-investicni-mince-kangaroo-1-2-oz/[cit. 2024-05-09].
4) AURUM BOHEMICA. Zlatá investiční mince Kookaburra 1/10 Oz. Online. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/zlata-investicni-mince-kookaburra-1-10-oz/. [cit. 2024-05-09].
5) 2008 Gold Britannia One Ounce Coin. Online. In: BULLIONBYPOST. BullionByPost.ie. 2024. Dostupné z: https://www.bullionbypost.ie/britannia-1oz-gold-coin/Specific-Year-Gold-Britannias-1oz/2008-gold-britannia-one-ounce-coin/. [cit. 2024-05-09].
6) Investiční stříbrné mince Britannia. Online. Aurum Bohemica. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/investicni-stribrne-mince-britannia/. [cit. 2024-05-09].
7) Sada stříbrných investičních mincí Lunární série II 1 Oz. Online. Aurum Bohemica. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/sada-stribrnych-investicnich-minci-lunarni-serie-ii-1-oz/. [cit. 2024-05-09].
8) Čínská panda. Online. Aurum Bohemica. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/chinese-panda/?stock=1. [cit. 2024-05-09].
9) AURUM BOHEMICA. Investiční stříbrné mince American Eagle. Online. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/investicni-stribrne-mince-american-eagle/. [cit. 2024-05-10].
10) AURUM BOHEMICA. Sada 10 zlatých rakouských Desetikorun Františka Josefa I. Online. Dostupné z: https://www.aurumbohemica.cz/sada-10-zlatych-rakouskych-desetikorun-frantiska-josefa-i/. [cit. 2024-05-10].

Poznámka
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Cena zlata a její historie

Mnoho zákazníků se zajímá o vývoj ceny zlata; někteří však netuší, co vše cenu zlata ovlivňuje. V následujícím článku najdeme souhrn nejdůležitějších stupňů vývoje světových trhů. Přiblížíme si také vlivy na cenu zlata a její historický vývoj.

Cena za trojskou unci, zejména u zlata či stříbra, je odvislá od vývoje ceny na newyorské, resp. londýnské burze drahých kovů. 

 

Londýnská burza

Výrazný vliv na cenu zlata má tzv. Londýnská burza – LBMA (London Bullion Market Association). Ceny na londýnské burze se vyhlašují 2x denně, a to dopoledne v 10:30 a odpoledne v 15:00 lokálního času. Cena je vyjádřena v amerických dolarech (USD) za trojskou unci (Oz). „Benchmarky LMBA Gold a Silver Price jsou globální referenční ceny pro nealokované zlato a stříbro dodané v Londýně a jsou spravovány ICE Benchmark Administration Limited (IBA).“

Londýnská burza

 

Aby mohly být zlaté či stříbrné slitky obchodovatelné, musí splňovat patřičná kritéria. Autorita pro schvalování standardů slitků, ověřování apod. působí právě LBMA Good Delivery. „Podporujeme dobré obchodní praktiky a stanovujeme objektivní kritéria pro instituce, které chtějí vstoupit na Loco London Precious Metals Market jako obchodníci nebo poskytovatelé služeb. Stanovili jsme také přísná kritéria pro zlaté a stříbrné slitky, které mají být přijaty jako Good Delivery.“ „Na Loco London Market se drahé kovy obchodují přímo mezi dvěma stranami, bez účasti burzy. Tento systém závisí na tom, že všechny slitky mají přesně stejnou specifikaci. Požadavky na slitek Good Delivery zahrnují: Správnou uncovou hmotnost, Čistotu kovu a fyzický vzhled (včetně znační a kvality povrchu).“ Stručně tedy shrnuto londýnská burza figuruje jako mimoburzovní trh pro velkoobchody, který zároveň působí jako autorita v oblasti cenných kovů.

 

Burza New York

K nejdůležitějším ukazatelům ceny na burze drahých kovů patří tzv. COMEX (The Commodity Exchange) /NYMEX (New York Mercantile Exchange). Jedná se trh s kovy, např. měď, hliník, ale především stříbro a zlato. Historicky se COMEX v roce 1994 sloučil s NYMEX a vznikla tak platforma pro obchodování s kovy. V roce 2008 se stala vlastníkem společnost CME Group, a vznikl tak přední světový trh s deriváty. Součástí CME Group jsou čtyři trhy, COMEX, NYMEX, CME a CBOT.

Burza New York

Comex obchoduje s drahými kovy od 18. hodiny do 17. hodiny od neděle do pátku s tím, že od 17. do 18. hodiny probíhá přestávka. 

K dalším významným světovým burzám patří například Shanghai Gold Exchange (SGE), Tokijská komoditní burza (TOCOM) nebo Dubai Multi Commodities Centre (DMCC).

 

Kurzové rozdíly

Na finální cenu zlata má také velký vliv kurz měn. Jak již bylo uvedeno, cena zlata na burze se uvádí v amerických dolarech (USD); velkoobchody v Evropě většinou obchodují v EURech; v neposlední řadě se dostáváme do naší země, kde platí česká koruna (CZK). Vzájemné kurzy mezi těmito měnami vstupují do cenotvorby obchodníka.

 

Historický vývoj ceny zlata

Podle světového obchodního sdružení World Gold Council (WGC) těžba zlata spíše stagnuje, neboť se nedaří objevovat nové oblasti těžby. Z tohoto důvodu je zlato nejen vzácným kovem, ale jeho cena neustále poroste kvůli jeho nedostatku. Na níže uvedeném grafu je patrná cena zlata v roce 2000, která se pohybovala na úrovni 300 USD/Oz. Dnešní cena osciluje kolem úrovně přibližně 2320 USD/Oz.

Historický vývoj ceny zlata

Z výše uvedeného grafu je však patrné, že medián, tedy laicky řečeno „čistý průměr“, má růstovou tendenci. Za 24 let tedy zlato hodnotově vyrostlo o více než 2000 USD. Pro kvalitnější orientaci poslouží uvedená tabulka, vyjadřující nejen hodnotové vyjádření za poslední léta, ale také vyjádření procentní.

Procentní a hodnotové vyjádření zhodnocení zlata

Při retrospektivní analýze vývoje ceny zlata si nelze nevšimnout období od července 2011 do července 2020. V červenci roku 2011 se cena zlata vyšplhala až na úroveň 1900 USD/Oz, kde dosáhla svého vrcholu, avšak vzápětí začala klesat. Trvalo celých 9 let, než se cena dostala zpět na tuto úroveň. Situace v roce 2008, resp. 2009, tedy v období světové ekonomické krize potvrdila premisu, že pokud trh zaznamenává celosvětový pokles, cena zlata roste. Jakmile bylo toto období překonáno a trhy se stabilizovali, cena zlata začala klesat. Naopak svého růstu se dočkala opět v důsledku další krize, tentokrát Covid-19. Dalo by se tak s nadsázkou říci, že zlato je „investice do nepohody“.

Detail vývoje ceny zlata

I přes tyto tržní výkyvy zůstává zlato vzácnou přírodní surovinou, kterou bude stále více obtížnější získávat.

 

Predikce?

Predikce je v tomto ohledu spíše záležitostí „křišťálové koule“, nicméně pojďme se podívat na několik ukazatelů, které mohou cenu zlata ovlivnit. Jedná se především o americký federální rezervní systém (FED). Aktuální cena zlata je tak ovlivněna nejen obdobím před prezidentskými volbami v USA, ale také ekonomickými ukazateli trhu, jako například míra nezaměstnanosti či inflace.

V nedávné době bylo oznámeno, že čínská centrální banka pozastavila nákup zlata do svých rezerv. Čína je tradiční zemí, která pravidelně navyšuje své zásoby této komodity. Na druhou stranu je také známo, že Čína nakupuje zlato v době, kdy je cena optimální, aby hodnota pořízení zlatých rezerv byla co nejnižší. Naopak přestává nakupovat v okamžiku, kdy cena zlata šplhá nahoru.

Analytici se shodují, že nedávné dosažení cenového maxima 2400 USD/Oz bylo příliš prudké. Zároveň také poukazují na skutečnost, že cena zlata na tuto úroveň patří; někteří dokonce predikují cenu zlata až na úroveň 2700-3000 USD/Oz do jednoho roku.

 

Vybrané důležité pojmy

Neméně důležitou součástí při sledování vývoje ceny zlata je také terminologie. Následující řádky vysvětlí některé pojmy.

Spread

Zjednodušeně řečeno se jedná o vyjádření rozdílu ceny prodejní a výkupní. Například v případě, že by investor zakoupil produkt a vzápětí by jej odprodal zpět, spread vyjadřuje finanční ztrátu, kterou by v daném případě utrpěl. U produktu platí, že čím víc je zboží likvidnější, tím nižší spread je.

Spotová cena

Spotová cena neboli spot je aktuální cena na spotovém trhu. Jedná se tedy o aktuální cenu komodity na trhu. Tato cena se neustále mění.

 

Shrnutí

Tento článek objasňuje faktory, které vstupují do ceny zlata. Cena zlata je dána především cenou na burze. Nejvýznamnější burzou je americký COMEX. Na grafech vývoje ceny zlata jsme si ukázali, jak se trh s touto komoditou postupně vyvíjel, a co mělo vliv na případné výkyvy. Krátce jsme nastínili možné predikce vývoje a na závěr jsme objasnili několik důležitých pojmů.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

========

Zdroje:
1) LBMA. The Independent Precious Metals Authority. Online. LBMA. 2024. Dostupné z: https://www.lbma.org.uk/. [cit. 2024-06-17].
2) LBMA Precious Metal Prices. Online. In: LBMA Precious Metals. 2024. Dostupné z: https://www.lbma.org.uk/prices-and-data/precious-metal-prices#/table. [cit. 2024-06-19].
3) LBMA PRECIOUS METALS. Market Standards Overview. Online. 2024. Dostupné z: https://www.lbma.org.uk/market-standards. [cit. 2024-06-19].
4) About Good Delivery. Online. LBMA Precious Metals. 2024. Dostupné z: https://www.lbma.org.uk/good-delivery/about-good-delivery. [cit. 2024-06-19].
5) CME GROUP. COMEX. Online. Dostupné z: https://www.cmegroup.com/company/comex.html. [cit. 2024-06-17].
6) KITCO.COM. LIVE CHARTS / GOLD. Online. Kitco.com. Dostupné z: https://www.kitco.com/charts/gold. [cit. 2024-06-19].
7) URBÁNEK, Vladimír. WGC: Těžaři mají problémy udržet produkci zlata. Je stále obtížnější ho získávat. Online. Kurzy.cz. 10.06.2024 11:55:59n. l., roč. 2024. Dostupné z: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/771399-wgc-tezari-maji-problemy-udrzet-produkci-zlata-je-stale-obtiznejsi-ho-ziskavat/. [cit. 2024-06-12].
8) Gold. Online. In: Trading Economics. Dostupné z: https://tradingeconomics.com/commodity/gold. [cit. 2024-06-19].
9) Goldprice. Online. Goldprice.org. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2024-06-19].

Poznámka
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.

Cena zlata v závislosti na výsledku amerických prezidentských voleb

Mezi nejsledovanější světové události posledních měsíců byly volby prezidenta Spojených států amerických. Nejen investoři do zlata očekávali, jaký bude výsledek; a především, jak se zachová cena zlata v reakci na zvolení nového prezidenta USA.

Nejprve si shrneme vývoj ceny zlata za poslední měsíce. Dne 18. 10. 2024 dosáhla cena zlata své historické cenové hranice 2700 USD/Oz. Této události předcházelo výrazné navyšování ceny zlata během předcházejícího týdne. A cena stále rostla.

Ještě v srpnu letošního roku se cena zlata na burze pohybovala pod hladinou 2500 USD/Oz, což finálně znamenalo nárůst přibližně o 12 %.

Cena zlata se totiž téměř dotkla i hladiny 2790 USD/Oz a mnozí investoři vyhlíželi pokoření pomyslné hranice 2800 USD/Oz.

Středeční ráno proto trh napjatě očekával výsledky prezidentských voleb a následnou reakci ceny zlata. Jak se objevovaly průběžné výsledky, reagoval i trh postupným poklesem ceny. Stejně tak reagovala i česká Koruna postupným oslabováním vůči dolaru i EURu.

Z následujícího grafu je patrný výrazný pokles, a to až o téměř 60 USD/Oz na hladinu pod hranicí 2700 USD/Oz.

Ačkoliv nikdo nevlastní křišťálovou kouli, neoficiální očekávání jsou nakloněna spíše k opětovnému růstu na původní hladinu ceny zlata, jakmile se trh stabilizuje.

Pro investory se tak nabízí mimořádná šance k výhodnému nákupu zlata za nižší ceny oproti předchozím dnům.

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

====

Zdroje:
1) GOLDPRICE. Goldprice. Online. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2024-10-18]
2) GOLDPRICE. Goldprice. Online. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2024-10-18].
3) GOLDPRICE. Goldprice. Online. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2024-11-06].

Poznámka:
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.