Vliv amerických cel na cenu drahých kovů
Po nástupu staronového amerického prezidenta se dějí věci, o kterých se nám ani nesnilo. Mezi celou škálou nekonvenčních řešení a příkazů je také uvalení cen na dovoz zboží do USA. Jak toto rozhodnutí může mít vliv na cenu drahých kovů? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím textu.
Prvotní impakt
V průběhu prezidentské kampaně avízoval Donald Trump řadu plánů, které mají rozhýbat americkou ekonomiku. „America First“ bylo heslo volební kampaně. Po následném zvolení prezidentem přistoupil k řadě nepopulárních kroků (nepopulárních zejména mimo USA), včetně zavedení dovozních cel. V první fázi bylo zatíženo zboží z Kanady, Mexika a Číny. I s drobným oddálením se nakonec všechny tyto země musejí potýkat s novým nařízením. Pro Evropu však bylo zcela zásadní rozhodnutí o zavedení 25 % dovozních cel na zboží ze „starého kontinentu“.
Co bylo vlastně hlavním důvodem zavedení dovozních cel? Někteří odborníci se domnívají, že celní zatížení je pouze dočasné, s latentním účelem mimo ekonomickou sféru, jako např. imigrace. Jde o nástroj vyjednávací taktiky k dosažení silnější pozice, a tedy i snazší naplnění cílů. Druhou větou také odborníci dodávají, že silný americký dolar sníží dopad obchodních cel. Avšak, kdo sleduje vývoj posledních dnů vidí, že americký dolar silně ztrácí.
Důležitým dopadem zavedení či plánované uvalení obchodních cel je vyvolání nejistoty na trhu. V důsledku této nejistoty (a nejen jí) zaznamenáváme pokles amerických akcií. Tato nejistota se projevuje i na spotřebě, která byla dlouhodobě tahounem růstu. Lednová inflace USA dosáhla hodnoty 3 %. Data za únor prozatím nejsou v době psaní tohoto článku k dispozici. Predikce však ukazují na překonání hranice 3,7 % ve třetím čtvrtletí. Z toho vyplývá, že spotřebitelská nálada značně polevuje, a existuje zde reálné riziko stagflačního prostředí.
V neposlední řadě musíme brát v potaz i reciproční cla, ke kterým přistoupila řada zemí. Tato situace podporuje nejistotu, zvyšuje napětí a pokles spotřebitelské nálady.
Dopad na drahé kovy
Pro naše pravidelné čtenáře a zákazníky je především důležitý dopad na kovy, zejména drahé kovy. Dovozní cla totiž mohou nepřímo ovlivnit cenu zlata, a tedy i jejich produktů v podobě slitků či mincí.
Výše zobrazený graf nám ukazuje podíl jednotlivých zemí na dovozu kovů či výrobků z kovů do Spojených států amerických; tedy možné dopady na zavedení cel z jednotlivých zemí.
Pojďme se podívat konkrétně na stříbro. Tento vzácný kov je ve velké míře používán v průmyslové výrobě, zejména lékařství, IT či automotive. Pokud by skutečně došlo na plné propuknutí obchodní války, byly by všechny tyto oblasti silně postiženy. Vzpomeňme na ekonomickou krizi v letech 2008-2009, kdy byl nejvíce zasažen segment automotive, resp. na něj navazující subdodavatelské subjekty. Při ekonomické nestabilitě se tyto faktory projeví zejména u výrobců; ale hlavně spotřebitelů, kteří nebudou ochotni za drahé výrobky platit. Navíc, na konci loňského roku oznámila společnost Volkswagen Group záměr uzavřít nejméně tři výrobní závody v Německu. Tento krok je samozřejmě navázán i na ekonomiku v České republice.
Jeden z největších zásobníků zlata leží pod hlavním městem Velké Británie, v Threadneedle Street, kde jsou v devíti bezpečnostních trezorech Bank of England uloženy stovky tun zlata. Avšak před několika týdny začalo téměř až masivní stěhování zlatých zásob do USA. Důvodem jsou právě vzrůstající obavy z obchodní války a z navyšování cen za transport. Jak uvádí The Wall Street Journal americká banka JPMorgan a britská HSBC přemístily do USA více než 8000 zlatých slitků, tedy přibližně 2 % celkových zásob v Londýně, právě z očekávání dalších kroků amerického prezidenta.
Závěr
Ačkoliv se čtenáři může zdát, že tento článek má za cíl vyvolat paniku, opak je pravdou. Výše uvedená fakta jsou souhrnem událostí posledního kvartálu a stejně jako při jiných neobvyklých situacích platí pravidlo: zůstat v klidu. Faktem je, že zlato patří k „bezpečným přístavům“ investic, navzdory námitkám obdivovatelů moderních způsobů investování s vysokým rizikem. Objevují se predikce ceny zlata na úrovni 3200 USD/Oz do poloviny roku 2025. Avšak při současné nejistotě z dalších opatření ze strany USA může být vše jinak.
„Banka Goldman Sachs uvedla, že investice do zlata zůstává její nejvíce doporučovanou obchodní strategií mezi komoditami. Důvodem jsou jak strukturální faktory, jako například nákupy centrálními bankami, tak cyklické faktory, jako nákupy burzovně obchodovaných fondů. Díky těmto faktorům by zlato mělo dále růst.“
Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc
===
Zdroje:
1) GATTIKER, Christian; RÜCKER, Norbert a MENKE, Carsten. What are the impacts of US tariffs on economies, metals, and more? Online. Julius Bär. Dostupné z: https://www.juliusbaer.com/en/insights/market-insights/market-outlook/what-are-the-impacts-of-us-tariffs-on-economies-metals-and-more/. [cit. 2025-03-11].
2) BERKA, Jan. Proč americké akciové trhy padají? Online. Kurzy.cz. Dostupné z: https://zpravy.kurzy.cz/803905-proc-americke-akciove-trhy-padaji/. [cit. 2025-03-11].
3) BUTLER, Eleanor. Volkswagen set to close three German factories and axe thousands of jobs. Online. Euronews. Dostupné z: https://www.euronews.com/business/2024/10/28/volkswagen-set-to-close-three-german-plants-and-cut-thousands-of-jobs. [cit. 2025-03-11].
4) LIDDELL, James. Why are U.S. banks flying gold from London to New York? Online. Independent. Dostupné z: https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/jpmorgan-gold-banks-trump-tariffs-london-new-york-b2698797.html. [cit. 2025-03-11].
5) WALACE, Joe. Why Dealers Are Flying Gold Bars by Plane From London to New York. Online. The Wall Street Journal. Dostupné z: https://www.wsj.com/finance/commodities-futures/why-dealers-are-flying-gold-bars-by-plane-from-london-to-new-york-86824199?mod=finance_lead_pos4. [cit. 2025-03-11].
TENYS, Rokas. Cena zlata vystřelila k rekordu. Pod hrozbou Trumpových cel. Online. Hrot 24. Dostupné z: https://www.hrot24.cz/clanek/cena-zlata-rekord-americka-cla-donald-trump-HhVCZ. [cit. 2025-03-11].
Poznámka:
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.