Za celý rok 2022 činila souhrnná produkce všech zlatých dolů přibližně 3100 tun kovu. Tyto předběžné údaje zveřejnila instituce U.S. Geological Survey (USGC) a dle těchto údajů se podařilo překonat úhrnnou těžbu z roku 2021. Rozdíl ve vytěženém množství je pouze minimální, za rok 2021 je udávána úhrnná těžba 3090 tun, nicméně uvedené údaje potvrzují, že Čína pokračuje v upevňování pozice světového lídra v těžbě zlata.
Čína je aktuálně největším světovým producentem zlata s hodnotou těžby 330 tun, v pořadí následuje Austrálie s 320 tunami, a Rusko také s 320 tunami. Další významní těžaři Kanada 220 tun a USA 170 tun zaznamenali v roce 2022 výrazný pokles těžby. Jedná se o poměrně překvapivou informaci, jelikož cena zlata v průběhu roku 2022 výrazně posilovala a v březnu 2022 dosahovala hodnoty 2050 USD/Oz. Nárust ceny by měl podporovat růst těžby, ale realita je v případě Kanady a USA opačná. Pokles v produkci těchto producentů je mírně kompenzován nárusty produkce méně významných těžařů jako jsou Peru, Indonésie, nebo Burkina Faso.
Cena zlata v průběhu celého roku 2022 silně kolísala, přičemž cenové rozpětí mezi dosaženými hodnotami činilo téměř 400 USD/Oz. Situace na komoditních trzích, geopolitické napětí a další vlivy posílily globální poptávku po zlatě. Poptávku z velké části udávají centrální státní banky, které ve velké většině navyšují zásoby zlata ve svých portfoliích, následovány rekordní poptávkou ze strany domácností i firem. Velká rozkolísanost ceny je připisována z velké části krokům k zkrocení inflace, kdy např. Federální rezervní systém opakovaně navyšoval úrokové sazby, což způsobovalo propady ceny zlata.
Vzácný kov byl vyhledáván nejen jako prostředek jistého zajištění proti inflaci, ale zároveň jako stabilní alternativa vůči jiným uchovatelům hodnot, viz turbulentní situace na trhu s kryptoměnami. Generální ředitel největšího světového producenta zlata Tom Palmer ze společnosti Newmont zastává všeobecně konzervativní názor na vývoj ceny zlata a připomíná, že zlato je zásobárnou bohatství po tisíciletí v transparentním a vysoce regulovaném prostředí.
Data instituce Miningintelligence poskytují žebříček největších producentů zlata v první polovině roku 2022 a to na základě ohlášené produkce v kilo trojských uncích (koz). Žebříček nezahrnuje ruské těžaře, kteří přestali hlásit výsledky produkce od únorové invaze na Ukrajinu. V žebříčku z roku 2021 se ruská společnost Polyus se sídlem v Moskvě umístila na třetím místě a Petrohradský Polymetal na devátém místě.
Zpátky do roku 2023. Jaký bude rok 2023 nejen pro velké těžaře? Ovlivní poptávka výrazněji růst produkce? Zastaví USA postupný pokles těžby a ztrátu pozic? Reakce, analýzy, články, blog nejen na tyto otázky najdete na našich stránkách www.aurumbohemica.cz.
Děkujeme.
Autoři: Ing. Jaroslav Křůpala, Vít Běhal