Zlato obvykle získává podporu z pocitu averze k riziku, zejména když investoři opouštějí akcie a vrhají se na “bezpečné přístavy”, a právě tyto investice zahrnují koupi drahých kovů jako je zlato. Právě v době nejistoty spojeném s krizovým růstem pandemie covid-19, je zlato označováno za bezpečný přístav pro ty, kteří hledají úkryt před tradičně nestálými investicemi, jako jsou akcie.
Po neplánovaném snížení úrokové sazby amerického Federálního rezervního systému a zhoršení situace s koronavirem v roce 2020, se zvýšilo množství zakoupených futures dohod spojených s nákupem zlata. Jejich množství dosáhlo nejvyšší hodnoty od roku 2013. Právě díky zvýšené poptávce se ceny zlata neustále zvyšovaly.
Koronavirus vyvolal rozsáhlá karanténní opatření, která ovlivňují celosvětovou ekonomiku, zejména cestovní ruch, logistiku, obchod a výrobu. V důsledku pandemie také prudce klesly ceny ropy, a to až na úroveň potenciální nuly. V této situaci si (ve srovnání s ostími aktivy) zlato zachovalo svou hodnotu a ukázalo se jako stabilní investice.
V roce 2020 byl zaregistrován snížený zájem o zlato ve spojení s averzí k riziku, která u lidí nastala ze strachu o budoucnost. Nejde ani tak o strach z nemoci, jak o strach o ekonomiku a obavy o finanční prostředky obyvatel. Nicméně, jestli se ale podíváme na celý kalendářní rok 2020, zlato zaznamenalo dobrý výkon díky nejistotě kolem pandemie koronaviru, která způsobila globální výprodej akcií. Zatímco optimismus ohledně vývoje vakcín COVID-19 podpořil oživení na akciových trzích, zlato si po měsících širšího růstu oddechlo.
V průběhu roku 2020, cena zlata dosáhla neuvěřitelného maxima, a to až $ 2,000 za trojskou unci. Na konci roku 2020, se cena pohybovala kolem $1,888, zatímco teď, v létě 2021 je cena stejná jako před rokem, a to $1,808 za trojskou unci. Ceny zlata v roce 2021 klesaly, protože Federální rezervní systém signalizoval opačné zvýšení úrokových sazeb v souvislosti s očekáváním rostoucí inflace, ale výkonnost zlata. závisí na složité řadě faktorů, včetně výnosů státních dluhopisů, nabídky peněz a síly dolaru. Cena zlata jistě závisí nejen na ekonomické situaci, ale na množství jiných často složitě předvídatelných faktorů. Faktory jako množství zlata v rezervách centrální banky, hodnota amerického dolaru a touha držet zlato jako zajištění proti inflaci - všechny podporují poptávku po zlatě a následně ovlivňují jeho cenu a hodnotu. Zlato, jakožto nejstarší měna na světě, je již dlouho považována za spolehlivého držitele stálé hodnoty. Je dostatečně dostupné pro obchodování, ale její zásoby jsou omezené, takže je dostatečně vzácná pro to, aby byla považována za cennou, a na rozdíl od některých kovů nepodléhá korozi, takže při dobré péči a úschově zanechává dlouhodobě svou hodnotu.
Ve víru krize se tudíž investoři spoléhají na zlato jako na investici, která se jeví jako “bezpečný přístav” a v případě které nemohou moc ztratit, jako je tomu u koupě akcií firem, které v důsledku pandemie zanikají, nebo ztrácejí na svojí tržní síle. Analytici největších světových investičních tvrdí, že “V porovnání s investicí do akcií, kde i ty největší společnosti mohou zkrachovat (a zkrachovaly), se investice do zlata často zdají být méně riziková".
Zlato je také považováno za dobrou “pojistku” proti riziku inflace, protože rostoucí náklady na zboží a služby mají tendenci snižovat hodnotu dolaru. Lidé sice mohou investovat do fyzického zlata, jako jsou zlaté slitky a cihly, je pravděpodobné i zvýšení cen zlatých pamětních mincí. Nicméně, v roce 2021 poptávka o zlato stoupá, což důsledně zvyšuje cenu zlata, ale i jeho hodnotu. Z deníků investičních analytiků vyplývá, že uvidíme pokračování investičních nákupů zlata buď prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (výdělečnější forma fondů oproti klasickým), nebo ve formě fyzických slitků/ mincí. Jak bude vypadat cena po covidu ještě není zdaleka jisté, jelikož zatím nemůžeme s jistotou říci, že koronavirus nemá na trh vliv. Svět se aktivně očkuje a nachází způsoby jak se adaptovat v rámci tohoto ohromného ekonomického šoku. Co ale víme, je, že zlato nadále zůstává spolehlivou investicí a je skvělým způsobem diverzifikace investičního portfolia.
15. 8. 2021
Autoři článku: Polina Nozdrina, Jaroslav Křůpala