Historie a původ Kanadské královské mincovny | Aurum Bohemica

Královská kanadská mincovna v Ottawě (Royal Canadian Mint, francouzsky Monnaie royale canadienne) je jednou ze dvou budov Královské kanadské mincovny. Druhá se pak nachází ve státě Winnipeg. Ottawská mincovna razí pouze pamětní mince, naproti tomu pobočka ve Winnipegu je určena pro výrobu oběživa jiných států. Od svého otevření v roce 1976 vyrobila mincovna ve Winnipegu mince pro více než 70 zemí: Centavos pro Kubu, Koruny pro Norsko, Fils pro Jemen, Pesos pro Kolumbii, Krónu pro Island, Baht pro Thajsko a tisíci-dolarovou minci pro Hongkong.

Prvních 50 let kanadské nezávislosti se mince razily převážně v Londýnské mincovně a v malém počtu v mincovně Heaton v Birminghamu. V roce 1901 bylo rozhodnuto postavit první mincovnu v Ottawě. Dne 2. ledna 1908 během slavnostního otevření spustil generální guvernér Kanady lord Grey s manželkou mincovní lisy. V té době zde pracovalo 61 zaměstnanců. V roku 2016 se již toto číslo pohybovalo kolem 1 280. O tři roky později začala mincovna poprvé elektrolyticky rafinovat zlato. Tato metoda byla ale příliš časově náročná, a tak v roce 1915 mincovna zavedla novou techniku s použitím chlóru, která byla vyvinuta v Austrálii a přispěla ke zlepšení kvality použitého zlata. Od té doby byl proces čištění ještě několikrát upraven a v současnosti používaný proces využívá jak chlór, tak elektrolýzu.

mint-south-body-full

Královská kanadská mincovna je korunní společností. Korunní společnost má při plnění veřejných zájmů větší manažerskou nezávislost než jiné vládní subjekty, což znamená, že může fungovat komerčním způsobem. Stejně jako společnosti soukromého sektoru má mincovna představenstvo složené z předsedy, prezidenta a generálního ředitele mincovny a také osmi dalších členů představenstva.

Prezident a generální ředitel Královské kanadské mincovny je tradičně znám jako Master of the Mint. Prezidentkou je Marie Lemayová (jmenovaná v roce 2019) a předsedkyní představenstva je Phyllis Clarková. Vládním úřadem odpovědným za Královskou kanadskou mincovnu je ministerstvo financí. V představenstvu mincovny je 10 členů a ve výkonném týmu 12. Královská kanadská mincovna má čtyři obory činnosti, kterými jsou služby pro slitky a rafinace, kanadský oběh, zahraniční obchod a numismatiku.

Mincovna vyrábí a prodává řadu mincí a slitků s vysokou ryzostí zlata, stříbra, palladia a platiny a to jak pro investiční trh, tak také zlaté a stříbrné granule pro šperkařský průmysl. Mincovna rovněž poskytuje kanadským a zahraničním zákazníkům zpracování zlata a stříbra, včetně rafinace, stanovení hodnoty a bezpečného uskladnění.

Kromě toho Královská kanadská mincovna provozuje technicky vyspělou rafinérii, v níž rafinuje drahé kovy z různých zdrojů, včetně prvovýrobců, průmyslu, recyklátorů a finančních institucí. Mincovna rafinuje surové zlato na ryzost 995/1000 Millerovým chlorovacím procesem. Takto rafinované zlato se poté odlévá do anod pro elektrolytické čištění na ryzost 999.9/1000 pomocí Wohlwillova procesu.

zlata_mince_5oz_royal_canadian_mint_100_vyroci_2008_proof_02_lrg

V roce 1979 začala mincovna vyrábět vlastní značkové mince s javorovým listem na rubu (Maple Leaf). Od roku 1979 se ryzost zlata používaného k ražbě zlatých mincí Maple Leaf (ZML) zvyšovala z 999/1000 na 999,9/1000 a nakonec na 999.99/1000 (pro speciální sérii z let 2007 až 2009). Kromě toho se Maple Leaf mince vyrábějí ve velikostech 1oz a následně zlomkem trojské unce: 1⁄2 oz, 1⁄4 oz, 1⁄10 oz, 1⁄15 oz, 1⁄20 oz, 1⁄25 oz , dále v sadách, které kombinují některé nebo všechny tyto hmotnosti. K olympijským hrám ve Vancouveru 2010 byla vydána sada tří mincí (2008-2010) a v roce 2011 byla vydána zlomková sada ZML ke stoletému výročí založení zlaté rafinerie mincovny. Zlatý javorový list Kanadské královské mincovny, proslulý svou bezkonkurenční ryzostí, zůstává jednou z nejoblíbenějších mincí na světě.

Až do velké hospodářské krize mincovna v Ottawě nevyjednala svou politickou nezávislost na Londýnské mincovně. V roce 1931 byla Ottawská mincovna přejmenována na Královskou kanadskou mincovnu a přešla do výhradní podřízenosti kanadského ministerstva financí. V roce 1969 udělila kanadská vláda mincovně status korunní společnosti. Mincovna tak již nebyla součástí ministerstva financí - měla vlastní správní radu a možnost přijímat vlastní rozhodnutí.Od roku 2006 mincovna rozšířila sortiment o stříbrné produkty.

Kanadská mincovna je také muzeem, kde si návštěvníci mohou prohlédnout proces ražby od začátku až do konce a sbírku ražených pamětních mincí (včetně mincí objednaných v jiných zemích).

Zdroj: Polina Nozdrina, Martin Sluka