Cena zlata a její historie

Mnoho zákazníků se zajímá o vývoj ceny zlata; někteří však netuší, co vše cenu zlata ovlivňuje. V následujícím článku najdeme souhrn nejdůležitějších stupňů vývoje světových trhů. Přiblížíme si také vlivy na cenu zlata a její historický vývoj.

Cena za trojskou unci, zejména u zlata či stříbra, je odvislá od vývoje ceny na newyorské, resp. londýnské burze drahých kovů. 

 

Londýnská burza

Výrazný vliv na cenu zlata má tzv. Londýnská burza – LBMA (London Bullion Market Association). Ceny na londýnské burze se vyhlašují 2x denně, a to dopoledne v 10:30 a odpoledne v 15:00 lokálního času. Cena je vyjádřena v amerických dolarech (USD) za trojskou unci (Oz). „Benchmarky LMBA Gold a Silver Price jsou globální referenční ceny pro nealokované zlato a stříbro dodané v Londýně a jsou spravovány ICE Benchmark Administration Limited (IBA).“

Londýnská burza

 

Aby mohly být zlaté či stříbrné slitky obchodovatelné, musí splňovat patřičná kritéria. Autorita pro schvalování standardů slitků, ověřování apod. působí právě LBMA Good Delivery. „Podporujeme dobré obchodní praktiky a stanovujeme objektivní kritéria pro instituce, které chtějí vstoupit na Loco London Precious Metals Market jako obchodníci nebo poskytovatelé služeb. Stanovili jsme také přísná kritéria pro zlaté a stříbrné slitky, které mají být přijaty jako Good Delivery.“ „Na Loco London Market se drahé kovy obchodují přímo mezi dvěma stranami, bez účasti burzy. Tento systém závisí na tom, že všechny slitky mají přesně stejnou specifikaci. Požadavky na slitek Good Delivery zahrnují: Správnou uncovou hmotnost, Čistotu kovu a fyzický vzhled (včetně znační a kvality povrchu).“ Stručně tedy shrnuto londýnská burza figuruje jako mimoburzovní trh pro velkoobchody, který zároveň působí jako autorita v oblasti cenných kovů.

 

Burza New York

K nejdůležitějším ukazatelům ceny na burze drahých kovů patří tzv. COMEX (The Commodity Exchange) /NYMEX (New York Mercantile Exchange). Jedná se trh s kovy, např. měď, hliník, ale především stříbro a zlato. Historicky se COMEX v roce 1994 sloučil s NYMEX a vznikla tak platforma pro obchodování s kovy. V roce 2008 se stala vlastníkem společnost CME Group, a vznikl tak přední světový trh s deriváty. Součástí CME Group jsou čtyři trhy, COMEX, NYMEX, CME a CBOT.

Burza New York

Comex obchoduje s drahými kovy od 18. hodiny do 17. hodiny od neděle do pátku s tím, že od 17. do 18. hodiny probíhá přestávka. 

K dalším významným světovým burzám patří například Shanghai Gold Exchange (SGE), Tokijská komoditní burza (TOCOM) nebo Dubai Multi Commodities Centre (DMCC).

 

Kurzové rozdíly

Na finální cenu zlata má také velký vliv kurz měn. Jak již bylo uvedeno, cena zlata na burze se uvádí v amerických dolarech (USD); velkoobchody v Evropě většinou obchodují v EURech; v neposlední řadě se dostáváme do naší země, kde platí česká koruna (CZK). Vzájemné kurzy mezi těmito měnami vstupují do cenotvorby obchodníka.

 

Historický vývoj ceny zlata

Podle světového obchodního sdružení World Gold Council (WGC) těžba zlata spíše stagnuje, neboť se nedaří objevovat nové oblasti těžby. Z tohoto důvodu je zlato nejen vzácným kovem, ale jeho cena neustále poroste kvůli jeho nedostatku. Na níže uvedeném grafu je patrná cena zlata v roce 2000, která se pohybovala na úrovni 300 USD/Oz. Dnešní cena osciluje kolem úrovně přibližně 2320 USD/Oz.

Historický vývoj ceny zlata

Z výše uvedeného grafu je však patrné, že medián, tedy laicky řečeno „čistý průměr“, má růstovou tendenci. Za 24 let tedy zlato hodnotově vyrostlo o více než 2000 USD. Pro kvalitnější orientaci poslouží uvedená tabulka, vyjadřující nejen hodnotové vyjádření za poslední léta, ale také vyjádření procentní.

Procentní a hodnotové vyjádření zhodnocení zlata

Při retrospektivní analýze vývoje ceny zlata si nelze nevšimnout období od července 2011 do července 2020. V červenci roku 2011 se cena zlata vyšplhala až na úroveň 1900 USD/Oz, kde dosáhla svého vrcholu, avšak vzápětí začala klesat. Trvalo celých 9 let, než se cena dostala zpět na tuto úroveň. Situace v roce 2008, resp. 2009, tedy v období světové ekonomické krize potvrdila premisu, že pokud trh zaznamenává celosvětový pokles, cena zlata roste. Jakmile bylo toto období překonáno a trhy se stabilizovali, cena zlata začala klesat. Naopak svého růstu se dočkala opět v důsledku další krize, tentokrát Covid-19. Dalo by se tak s nadsázkou říci, že zlato je „investice do nepohody“.

Detail vývoje ceny zlata

I přes tyto tržní výkyvy zůstává zlato vzácnou přírodní surovinou, kterou bude stále více obtížnější získávat.

 

Predikce?

Predikce je v tomto ohledu spíše záležitostí „křišťálové koule“, nicméně pojďme se podívat na několik ukazatelů, které mohou cenu zlata ovlivnit. Jedná se především o americký federální rezervní systém (FED). Aktuální cena zlata je tak ovlivněna nejen obdobím před prezidentskými volbami v USA, ale také ekonomickými ukazateli trhu, jako například míra nezaměstnanosti či inflace.

V nedávné době bylo oznámeno, že čínská centrální banka pozastavila nákup zlata do svých rezerv. Čína je tradiční zemí, která pravidelně navyšuje své zásoby této komodity. Na druhou stranu je také známo, že Čína nakupuje zlato v době, kdy je cena optimální, aby hodnota pořízení zlatých rezerv byla co nejnižší. Naopak přestává nakupovat v okamžiku, kdy cena zlata šplhá nahoru.

Analytici se shodují, že nedávné dosažení cenového maxima 2400 USD/Oz bylo příliš prudké. Zároveň také poukazují na skutečnost, že cena zlata na tuto úroveň patří; někteří dokonce predikují cenu zlata až na úroveň 2700-3000 USD/Oz do jednoho roku.

 

Vybrané důležité pojmy

Neméně důležitou součástí při sledování vývoje ceny zlata je také terminologie. Následující řádky vysvětlí některé pojmy.

Spread

Zjednodušeně řečeno se jedná o vyjádření rozdílu ceny prodejní a výkupní. Například v případě, že by investor zakoupil produkt a vzápětí by jej odprodal zpět, spread vyjadřuje finanční ztrátu, kterou by v daném případě utrpěl. U produktu platí, že čím víc je zboží likvidnější, tím nižší spread je.

Spotová cena

Spotová cena neboli spot je aktuální cena na spotovém trhu. Jedná se tedy o aktuální cenu komodity na trhu. Tato cena se neustále mění.

 

Shrnutí

Tento článek objasňuje faktory, které vstupují do ceny zlata. Cena zlata je dána především cenou na burze. Nejvýznamnější burzou je americký COMEX. Na grafech vývoje ceny zlata jsme si ukázali, jak se trh s touto komoditou postupně vyvíjel, a co mělo vliv na případné výkyvy. Krátce jsme nastínili možné predikce vývoje a na závěr jsme objasnili několik důležitých pojmů.

 

Autor: PhDr. Robert Bílý, MSc

========

Zdroje:
1) LBMA. The Independent Precious Metals Authority. Online. LBMA. 2024. Dostupné z: https://www.lbma.org.uk/. [cit. 2024-06-17].
2) LBMA Precious Metal Prices. Online. In: LBMA Precious Metals. 2024. Dostupné z: https://www.lbma.org.uk/prices-and-data/precious-metal-prices#/table. [cit. 2024-06-19].
3) LBMA PRECIOUS METALS. Market Standards Overview. Online. 2024. Dostupné z: https://www.lbma.org.uk/market-standards. [cit. 2024-06-19].
4) About Good Delivery. Online. LBMA Precious Metals. 2024. Dostupné z: https://www.lbma.org.uk/good-delivery/about-good-delivery. [cit. 2024-06-19].
5) CME GROUP. COMEX. Online. Dostupné z: https://www.cmegroup.com/company/comex.html. [cit. 2024-06-17].
6) KITCO.COM. LIVE CHARTS / GOLD. Online. Kitco.com. Dostupné z: https://www.kitco.com/charts/gold. [cit. 2024-06-19].
7) URBÁNEK, Vladimír. WGC: Těžaři mají problémy udržet produkci zlata. Je stále obtížnější ho získávat. Online. Kurzy.cz. 10.06.2024 11:55:59n. l., roč. 2024. Dostupné z: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/771399-wgc-tezari-maji-problemy-udrzet-produkci-zlata-je-stale-obtiznejsi-ho-ziskavat/. [cit. 2024-06-12].
8) Gold. Online. In: Trading Economics. Dostupné z: https://tradingeconomics.com/commodity/gold. [cit. 2024-06-19].
9) Goldprice. Online. Goldprice.org. Dostupné z: https://goldprice.org/. [cit. 2024-06-19].

Poznámka
Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Uvedený text neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Článek má pouze informativní charakter za použití veřejně dostupných zdrojů. Ani autor, ani společnost Aurum Bohemica nenesou odpovědnost za jakékoliv jednání či opomenutí klienta.